Z nákupní tašky: Co dělá v kozím sýru „aroma kozího sýru“?

Napsal Táňa (») ve čtvrtek 27. 6. 2019 v kategorii Suroviny, přečteno: 1631×
dsc0001-3.jpg

Kozí sýry – vyhlášená delikatesa, kterou buď milujete nebo nenávidíte. Jsou lidé, kteří nesnesou sebemenší „ocas“ kozího mléka v žádném jídle – tak moc je jeho aroma výrazné a nezaměnitelné. Sama si čerstvý kozí sýr dám moc ráda a jeho vůně je pro mě příjemná, přesto však nechápu, co dělá v tomto drahém kozím sýru ještě „aroma kozího sýru“? To je opravdu nutné něco tak výrazného ještě zvýrazňovat? Podotýkám, že sýr je chuťově opravdu luxusní a celý balíček je pro mě spíše taková jednohubka, která se díky své krémové konzistenci okamžitě rozplyne na jazyku. Otázkou však nyní zůstává – vděčí tento sýr za své skvělé chuti kvalitní surovině nebo spíše přídavku aromatu? Jelikož mi to vážně hlava nebrala, dokonce jsem se odhodlala napsat i výrobci :) A odpověď?

„Dle informací od francouzských kolegů bylo přidání aroma do těchto výrobků výsledkem snahy zvýraznit "kozinu" a přiblížit výsledné aroma těchto nezrajících sýrů tolik typické vůni zrajících sýrů z kozího mléka, abychom vyhověli požadavkům a představám konečných spotřebitelů. Aroma se do výrobků přidává v množství setin procent.“Dsc0082_5

Tolik tedy vysvětlení – řekla bych stylově "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" :D Výborný sýr tak u mě díky této dle mě naprosto zbytečné chemii zanechává lehce nahořklou pachuť :)

Kyselé okurky Albert Basic - Albert

P2220796

A pitvat složení budu i u dalšího produktu, s těmito lehce schizofrenními okurkami to totiž ani jinak nejde. Není to tak dávno, co přešli z diskutabilních umělých sladidel ve složení k normálním cukru, když jsem je však koupila nyní, ve výčtu ingrediencí figuruje opět umělé sladidlo :) Postavené na hlavu, nemyslíte? Umělým sladidlům vážně nefandím – a proto už ani těmto okurkám. Uvidíme ale, jak se bude jejich složení dále vyvíjet :)

P2220797

Mexický tuňákový salát Nixe - Lidl

Img-20190508-081409

Čím je pro ostatní bageta, tím je pro mě.. tuňák :) Ne že by si byly tyto pokrmy jakkoliv podobné, ale zatímco většina populace při nějaké cestě autem, letadlem, autobusem atd., volí bůhvíproč zrovna bagetu, pro mě je nejběžnějším „cestovním“ jídlem právě tuňákový salát. Za svůj život už jsem jich tedy ochutnala pěknou řadu – musím ale říct, že po chuťové stránce pořád vede značková kvalita od Rio Mare. Byť už jde o jídlo, které se rozšířilo i do privátních značek supermarketů, lepší jsem zatím nenašla. Tuňákový salát pod značkou Nixe prodává také můj oblíbený Lidl – a to překvapivě hned ve dvou verzích – s různou gramáží a tučností.

Img-20190508-081435

Zatímco mexický tuňákový salát 160 g mě příliš nenadchl (recenze v minulém testu), tento o váze 220 g je výborný, přestože jde paradoxně o tu méně tučnou a méně kalorickou variantu. Není tolik pálivý, jen příjemně pikantní a obsahuje krásné velké kousky tuňáka, fazolí a zeleniny. Určitě koupím znovu!

Milka Jogurtová – Albert

Dsc0076_2

Mléčné sladké čokolády Ritter Sport, které jsem Vám ukázala v minulé recenzi, jsem nakonec darovala, jejich ochutnávku pro Vás proto nemám. Zato tu mám tuhle jogurtovou Milku :) Je to tak trochu paradox – zatímco mléčné čokolády mi přijdou většinou příliš sladké, jogurty zase z 99% příliš kyselé. Člověk by tedy hádal, že něco jako sladká čokoláda s kyselým jogurtem u mě v testu propadne. No – a opak je pravdou :) Tentokrát mi Milka chutnala.

Dsc0090-3

Snad je to právě díky náplni, skrývajících velkorysých 2,5% „sušeného nízkotučného jogurtu“ (ne, vážně jsem v něčem takovém nečekala 100% poctivého jogurtu z farmy :D ), která přeslazenost čokolády příjemně vyvažuje a tak nějak s ní hezky ladí. Denně ji asi ale jíst nebudu :D přece jenom těch složek, které nemají v kvalitní čokoládě co pohledávat, obsahuje až příliš..

Broskve - Lidl

Dsc0087_2

Téměř přesně po roce, opět letní ovoce :) Nejen, že se to rýmuje, navíc je to i pravda – je to skoro přesně rok, co jsem (já, zarytý neovocnožrout, protože fruktóza, že ano,..) vlivem tropického počasí dostala nečekaně chuť na nektarinky (recenze zde :) ), tentokrát mi však vlna veder přihrála do cesty broskve. Jaké jsou? Upřímně – nic, bez čeho bych se neobešla. Ovoce mě láká svou vůní a barvami, připomíná mi dětsví a léto, ale jeho samotná chuť pro mě není moc atraktivní – příliš sladká v základu, ale kyselá v koncovce.

Dsc0090-2

To platí u nektarinek, borůvek, citrusového ovoce, jahod – a stejně tak u broskví, jak jsem se s tímto košíkem přesvědčila :) Ovšem nebojte se, nevyhodím je. Něco dobrého s nimi upeču – anebo si je namočím do hořké čokolády, její zemitá chuť tu kyselost určitě krásně vyváží.. :)

Čiroková mouka – Albert

Dsc0077_7

Bezlepkové pečení čas od času? Proč ne! I když mi pečivo víceméně nechybí a veškeré sýry, šunky nebo pomazánky si nejvíce vychutnám v kombinaci se zeleninou, případně rýží, jednou za čas si na různých vlastnoručně upečených krekrech a chlebících z pohanky, jáhel nebo kukuřice ráda smlsnu :D Baví mě i ten proces pečení samotný, protože jde většinou o experiment typu co důl dal – obvykle smíchám různé bezlepkové mouky a semínka, případně přidám strouhanou cuketu, namočené obilniny nebo oříšky – a nechám se překvapit, co z toho vyleze :) Tentokrát jsem vyzkoušela mouku z čiroku, kterou jsem smíchala s pohankou, cuketou a tvarohem. Vylezly z toho tyto lehce připečené kmínové krekry…

Img-20190616-085542

.. které ovšem fantasticky křupaly a výborně chutnaly. V plánu mám ještě „sladkou“ variantu s kakaem nebo skořicí, tak věřím, že dopadne minimálně stejně dobře :)

Leco Šunka Marina nejvyšší jakosti – Lidl

Dsc0100

Jako každou šunku, i tuto jsem zkusila nejprve nabídnout své kočičce :) Moc nadšeně nevypadala – sice ji očichala ze všech stran, párkrát do ní šťouchla packou, ale nakonec ji nechala na zemi bez povšimnutí. A upřímně řečeno, moc nezaujala ani mě. Napřed jsem si myslela, že jsme obě jenom rozežrané - po stránce kvality si nemyslím, že by šunce bylo co vytknout, 92% masa je docela dobrý standard.

Dsc0112_5Co mi ale vadilo, byla její vůně – zřejmě za to mohl blíže nespecifikovaný „extrakt koření“ ve složení, který jí dodával takovou sice „šunkovou“, ale pro mě ne moc příjemnou, kořeněnou chuť. Podle webu jde o extrakt z bylinek, který mě bohužel tedy chuťově tak nějak neuchvátil. Verdikt: jejím nákupem neuděláte chybu a třeba Vás naopak zaujme, pro mě ale vařená šunka Dulano z Lidlu z minulé recenze pořád vede :)

Tavený sýr se šunkou Pilos – Lidl

Dsc0121-2

Tavené sýry jsou temnou stránkou mého jídelníčku :D Vím, že jde v podstatě o odpadní suroviny se spoustou soli a éček a že označení sýr u nich snad ani není na místě, přesto k nim z nostalgie sklouzávám poměrně často. Proč z nostalgie? Zkrátka jsem vyrostla na čerstvém křupavém „chlebu s taveňákem“ a u spousty z nich mi přijde, že chutnají pořád tak nějak stejně dobře :) Tento sýr se šunkou ovšem bohužel zůstal za očekáváním. Jakkoliv má docela pěknou konzistenci.. Dsc0114_3

.. jeho chuť mě samostatně až tak nenadchla. Na druhou stranu má ale docela dobré nutriční hodnoty a myslím, že třeba zabalený do listového salátu nebo v podobě omáčky na těstoviny bude chutnat výborně :)

Na závěr tu mám trojboj potravin, které můžeme označit jako oříškovou čokoládu :D A hned si ukážeme, že když tři dělají totéž, není to totéž :)

Fin Carré Mléčná čokoláda s lískovými oříšky – Lidl

Dsc0030_4

Mléčná čokoláda (nikoliv hořká) s kousky oříšků (nikoliv s celými) - to nevypadá jako velký gastronomický zážitek. Podobné čokolády kupuji a používám, pokud si chci osladit nějaké pečení, případně domácí hořkou čokoládu, když je tam té hořké už moc :) I tuhle jsem koupila jsem spíše ze zvědavosti (ano, byla v akci :) ) a na samostatné jídlo to fakt není – čokolády s kousky jsou většinou hodně nevýrazné, avizované „oříšky“ navíc představují navíc dost často nespecifickou vyčpělou směs jakýchsi drtin :)

Chuťově 20%, nutriční hodnoty 20% - stručně řečeno – půjde do brownies :)

Ritter Sport Hořká čokoláda s celými ořechy

Dsc0422

Ritter Sport s celými ořechy? To už je jiný level! Čokolády Ritter Sport mě zklamou málokdy, chutná mi i jejich mléčná verze – a tato hořká je jednoduše úžasná :) Na první čtvereček je to nezvyk, ale pak si vás ta hutná zemitá chuť okamžitě získá a většinou to u mě skončí prázdným obalem. Nejlepší je lehce „rozteklá“ – takže do ledvinky na kolo a máte ideální oběd do horkého dne :D

Chuť 80%, nutriční hodnoty 80% - výborná volba!

Oříšková čokoláda – Nutspread.cz

Dsc0199_2

A do třetice – ořechové máslo od Nutspread.cz nazvané Oříšková čokoláda. Čokoláda v pravém smyslu to samozřejmě není, ale.. to je něco tak úžasného! Přesně jako když výbornou hořkou čokoládu s celými voňavými ořechy rozpustíte na slunci a přimícháte k ní dávku krémové smetany. Skládá se totiž z lískových oříšků, bio fair trade kakaa a hustého krému z kešu ořechů – a tím pádem je výsledná konzistence prostě nepřekonatelná jak na lžičku, tak třeba k namazání nebo do pečení.Dsc0045_3

Máslo neobsahuje žádný cukr, sladidla ani palmový olej, ale samo o sobě díky výrazným ořšíkům chutná tak sladce, že to není vážně potřeba. Takže za mě – kvalita chuti 100%, nutriční hodnoty 100% - a za mě jasný vítěz mini testu „oříškových čokolád“ :)Dsc0137

A to je dnes všechno? Ano, je! Ovšem v mé lednici už čekají na vyzkoušení další dobroty, mezi nimi samozřejmě i spousta sýrů. Co myslíte, jak asi bude chutnat „Allami“ :D?Dsc0101_3

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a jedenáct