Budete se bez lepku cítit lépe? Zřejmě ano! Ale je dobré nahradit lepkové potraviny umělými bezlepkovými hotovkami plnými éček? Rozhodně ne :) Nedejte se proto strhnout vlnou bezlepkového nadšení - konzumace hromady bezlepkového pečiva, sušenek, těstovin a zákusků vás neudělá ani zdravější, ani štíhlejší! Jak bylo zmíněno v předchozím článku, naprosto nejjednodušší a nejzdravější způsob, jak přejít na bezlepkovou stravu, je zaměřit se na přirozeně bezlepkové potraviny. Tedy maso, rýži, pohanku, zeleninu, brambory, ořechy, hořkou čokoládu, sýry, vajíčka,.. Je toho spousta a vše se dá spolu tak krásně kombinovat, že si na nějaké pečivo po čase ani nevzpomenete! A pak po čase možná zase ano :) Přesně pro tyhle případy jsou tu tyto neskutečně jednoduché a báječně dobré „chlebíky“ - uspokojí chuť na něco křupavéhho a přitom vám nezalepí střeva :) Vyzkoušíte?
Suroviny na 1 plech:
100 g pohanky
100 g pohankové mouky
100 g cukety
sůl, kmín, semínka a koření podle chuti
Vzhledem k tomu, že po nějakém čase na bezlepkové dietě mě chuť na chleba úplně přešla, sama přemýšlím, jakou záhadou se mi vlastně dostala do nákupního košíku pohanková mouka :)? Matně si vzpomínám, že jsem plánovala pohankové palačinky, ale nakonec na ně ani nedošlo. Zato došlo na tyhle báječné křupavé placky! Aby byly o něco zdravější a ne tak čistě „moučné“, zaexperimentovala jsem a udělala je napůl z celého pohankového zrna. A výsledek? Úžasný!
Pohanku propláchneme a namočíme minimálně na čtyři hodiny do vody.
Tímto krokem zrno nabobtná, zvětší svůj objem a bude hezky lepit. Poté na sítku opět několikrát propláchneme.
V míse smícháme sypké suroviny (mouku, sůl, kmín, případně si přidejte jakékoli koření, ořechy, česnek,..) a pomalu po částech přidáváme pohanku a v případě potřeby vodu.
Ovšem s vodou opatrně! Pamatujte, že do receptu přijde ještě cuketa – a pokud to s tekutinou přeženete, budete mít místo chleba vařenou pohankovou kaši :-) Suroviny proto přidáváme postupně, pomalu mícháme..
a až nakonec přidáme strouhanou cuketu a případně více vody (nebo to prostě zachráníme další moukou :-) ).
Směs rozprostřeme na plech vyložený papírem na pečení..
a vložíme do trouby vyhřáté na 220 stupňů.
Pečeme cca 20 minut a pak necháme chvíli ve vypnuté troubě dojít – záleží jen na nás, zda chceme mít spíše měkký „chleba“ nebo spíše křupavé „knäckebroty“. Já mám raději druhou variantu, takže se mi placky občas lehce spálí - snad se mi rakovina vyhne :-)
Hotové placky jíme samotné (ano, jsou tak dobré, že budete mít co dělat je nesníst suché rovnou z plechu..)
..nebo s čímkoliv, co máme rádi :)
Dobrou chuť!