Aneb hranolky plné vitamínů – testováno na chlapech :)
Taky tak nesnášíte celer? Nejste v tom sami :-)! Tahle nevzhledná, aromatická zelenina s výrazně pikantní chutí opravdu není pro většinu lidí něčím, co by dobrovolně vyhledávali. Zkuste však pro jednou zapomenout na rozblemcaný celer do polévky a dejte i této zelenině v kuchyni šanci – ukážu vám, jak z něj vykouzlit opravdovou pochoutku.
Celerové hranolky jsou celkem známé, když k nim ještě přidáte celerové placičky :), máte z jedné suroviny superzdravý oběd za pár korun. Superzdravý myslím doslova - i kdyby vám jídlo náhodou nezachutnalo, vaše tělo ho rozhodně ocení! Celer působí totiž jako afrodiziakum, diuretikum, antimykotikum a dezinfekce :-) Zároveň je nabitý vitamíny A, B, E a K, hořčíkem, draslíkem, vápníkem,... už na něj máte chuť? Pokud váháte, můžu vás ujistit, že celer v této podobě baští i chlapi a rozhodně nijak neprotestují :o)!
Jedno varování než začneme: Celer je jedním z nejsilnějších alergenů, takže pokud si nejste jistí, že by vám nezpůsobil potíže, raději tenhle recept vynechte – možná byste ho taky nemuseli přežít :o)
Druhá důležitá poznámka: Celer zpracovávejte buď kvalitním nabroušeným nožem nebo elektrickým kráječem. Jinak u toho budete jen nadávat.. :)
Suroviny pro 2 osoby:
1 velký celer
3 velká vejce
100 g šunky
4 lžíce drcených semínek
1 hrst pažitky
2 stroužky česneku
majoránka, kmín, paprika
olivový olej
sůl, pepř
Drcená semínka budeme potřebovat na obalování - jelikož je stále do něčeho používám, mám je doma pořád při ruce. V tomto receptu jsem použila směs sezamových a lněných, ale vyzkoušet můžete vlastně jakýkoli druh – zajímavé by byly určitě mandle, nebo třeba i slunečnice a kokos..
Předehřejeme si troubu na 200 stupňů.
Celý celer oloupeme a rozkrojíme na poloviny. Jednu polovinu odložíme stranou, druhou nakrájíme na plátky a poté na malé hranolky – tak jako se dřív dělávaly domácí hranolky z brambor, pokud to ještě někdo pamatuje :)
Hranolky dáme do mísy a ochutíme, jak máme rádi – já jsem na ně dala pouze sůl, sladkou papriku a majoránku. Pokud si na zeleninu v jídelníčku teprve zvykáte a tomuhle celerovému receptu moc nevěříte, doporučuji použít Grilovací koření (ano, je to samý glutamát, ale lidi to mají rádi :) ).
Ochucené hranolky polijeme olivovým olejem a pečlivě promícháme. Olejem moc nešetříme, aby se nám jídlo v troubě nevysušilo.
Nyní si vezmeme druhou polovinu celeru, kterou nastrouháme nebo pomixujeme v mixéru najemno. K celeru přidáme nasekanou šunku, pažitku, česnek a lžičku majoránky, kmínu a papriky. Podle chuti osolíme, opepříme a nakonec přidáme vejce a směs pořádně promícháme.
Z těsta vytváříme kuličky a obalujeme v drcených semínkách. Pozor - recept neobsahuje mouku ani strouhanku, takže to samozřejmě není tak elegantní jako když obalujete klasické řízky.. :) Placičky drží trochu hůř pohromadě, nicméně při trošce šikovnosti se vám to povede.
Vzniklé obalené „karbanátky“ naskládáme na plech vyložený papírem na pečení a vedle nich rozprostřeme připravené hranolky. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme alespoň 40 minut, dokud se placičky nezpevní a hranolky nezezlátnou.
Věřím, že vám celer v této podobě zachutná. Není se čeho bát – pečením ztratí svou pronikavou štiplavost a placičky pak chutnají podobně jako karbanátky z květáku, zelí či jakékoli jiné zeleniny. Semínka jim navíc dodávají na křupavosti a zajímavosti. A hranolky, ty snad ani nepotřebují komentář. I když jsem si k nim poprvé s nedůvěrou nachystala kečup, tatarku a kdovíjaká další ochucovadla, nakonec jsem je zbouchala samotné a i o ty studené na plechu jsme se málem poprali :-) Takže dobrou chuť :o)!
Poznámka: Řapíkatý celer ale opravdu nesnáším :-) Ale nikdy neříkej nikdy - třeba i z něj jednou nějaký pěkný recept vymyslím..