Jak napsat poutavý titulek, který okamžitě vzbudí čtenářskou pozornost? Označte libovolnou ženu za člověka trpícího anorexií! Tak asi zní nepsané pravidlo všech našich novinářů a „celebrit“ - nesmyslněji nadužívaný medicínský termín než „anorexie“ je v českých médiích už jen „deprese“. Nabízí se otázka: Vědí tihle pisálci, CO TO VŮBEC JE?
Jde vlastně o takový klišovitý, stokrát ohraný a předem známý koloběh. Nějaká paní je oprávněně pranýřována za svou nadváhu a pověstných „pár kilo navíc“ posbíraných po večerech v pizzerii a na MCDonaldu (to, že jsou hranolky z brambor a pizza zeleninová z nich vážně nedělá dietní jídlo).
Když začne konečně jíst jako člověk a trošku se hýbat, velmi brzy zjistí, že aspoň trochu zhubnout kupodivu nemusí být zas tak těžké.
A jelikož není o čem psát (a koho probírat), okamžitě se vynoří články (zvěsti) typu: „XY radikálně zhubla! Anorexie?!“ případně „XY se ztrácí před očima! Trpí anorexií?“ Naposledy jsem titulek v tomto smyslu zahlédla dnes na Idnesu – týkal se bývalé tenistky Marion Bartoliové a vlastně mě konečně přiměl napsat tento článek. (Proboha, proberte se – to, že je někdo nespokojený a zatočí se svými špeky, z něj ještě nedělá anorektičku – zvlášť když jde o mladou sportovkyni, která by nadváhu opravdu mít neměla.)
Další typický případ? Zpěvačka/ herečka/ modelka/ kdokoliv zjistí, že zájem o ni, její tvorbu a osobu jaksi upadá, proto se náhle vytasí s historkou, kterak v mládí/ před rokem/ před týdnem trpěla anorexií. Nechci někoho soudit, třeba si opravdu nevymýšlí, ale že by to byla každá druhá? Takovéto zvyšování vlastní publicity je směšné, trapné a hloupé - stejně směšné jako samozvané anorektičky píšící takzvané „pro ana blogy“, které navzdory své „anorexii“ kupodivu mají dostatek sebevědomí postovat na sociální sítě polonahá selfíčka.
Víte, anorexie není nějaký doplněk, který si z rozmaru pořídíte, protože je to zrovna tento měsíc in. Stejně jako to není jasně ohraničená věc daná přesným číslem na váze nebo počtem žeber, která vám ostatní mohou spočítat.
K diagnóze opravdové anorexie se především váže ten důležitý přívlastek „mentální“. O jídlo a váhu tu jde až v poslední řadě – v popředí problému stojí opravdu vážná psychická porucha a nízké sebevědomí, odmítnutí sebe sama a nenávist k vlastní osobnosti, strach z neznámého, z ženství, z dospělosti, ..
Skutečná anorexie člověka úplně ochromí a uzavře před světem, naruší mu veškeré vztahy k okolí a znemožní jakékoli sociální interakce.
Dalo by se to definovat ještě podrobněji, nicméně teď, když tohle víme a máme aspoň nějaký náčrt, zkusme si odpovědět na otázku:
Opravdu může být anorektičkou kdejaká modelka nebo dejme tomu Victoria Beckham, která se předvádí před celým světem, žije v manželství a má za sebou čtyři porody? Dívka, která už nechce být nejtlustší ze třídy, a proto sní na oslavě u kamarádky šest buchet místo deseti? Nebo žena, která má tolik sebevědomí, že se přihlásí do soutěže miss, a jenom shodí tři kila do přehlídkových šatů? A opravdu může být anorektičkou čtyřicetiletá vyčpělá celebrita, která vymetá večírky a věší se tam na všechny milionáře v dohledu?
Odpověď zní: Ne, nemůže. Stejně jako nemůže „mít depresi“ :-) Takže závěrečná prosba? Mějte oči otevřené, přemýšlejte a nazývejte vše pravými jmény. Věci nejsou takové, jakými se zdají být..