Je to už více než rok a půl, co jsem definitivně přestala jíst lepek. Ne že bych se s ním před tím kdovíjak cpala, ale nějaké ty žitné knackebroty sem tam byly – a ano, občas přišla chuť i na takový ten klasický český rohlíček se šunkou a máslem :) Dnes to popravdě už moc nechápu – přijde mi to jako dávná minulost a pevně doufám, že mi tento „lepší“ styl stravování vydrží! Protože upřímně – ono je to tak jednoduché :-)!!! Nebo jsem snad z jiné planety? Všude se totiž dočtete, že být na bezlepkové dietě je složité, nákladné, komplikované, jak to omezuje provoz dítěte, celé rodiny a bůhví jestli ne celé zeměkoule. Vždycky, když vidím podobná vyjádření na různých webech nebo v časopisech, napadá mě jediné – proboha, lidi, co blázníte? Opravdu je tak nesmírně nákladné kupovat základní potraviny a z nich vařit? Opravdu je komplikované, ne-li přímo nemožné, dát si v restauraci dát rýži místo knedlíků? Požádat o zeleninovou přílohu místo těstovin? Nebo jen někdo dělá z komára velblouda a hledá důvody, aby nemusel hledat způsoby :)???
Můj názor je, že bezlepková strava naopak věci zjednodušuje. Namísto neustálého hledání „zdravého pečiva“ a omílání toho, zda je nějaký rohlík semínkový, celozrnný nebo pouze vícezrnný, cereální to nebo obarvené ono, prostě pečivo vypustíte a dáte si maso se zeleninou :D
A to říkám jako člověk, který miluje jídlo, vaření a vše okolo kuchyně, nicméně nějaké chystání, mazání a drobení (gumových) rohlíků a (plesnivého) chleba si ráda odpustím. Nebo vás to opravdu baví :)?
Možná namítnete, že pečivo je to jediné, co se dá vzít na cesty. Vyvedu vás z omylu – není.. Stačí jen nebýt konzervativní a nespojovat si v duchu každou dovolenou automaticky a osudově s bagetou v ruce :) Je úplně jedno, jestli jste na kole, na horské túře, v autě nebo na procházce – naprosto kdekoli si můžete otevřít tuňákový, fazolový nebo rýžový salát (nabídka v obchodech je už dnes obrovská),
nepřeberné množství sýrů, ořechů, ořechových másel, čokolády,.. K tomu všemu samozřejmě zeleninu, která vás krásně zasytí a ideálně doplní jakékoliv jídlo. (Nezmiňuji tu jednu velkou kategorii a to jsou všechna smoothies, proteinové a další drinky – ano, to všechno se samozřejmě dá také použít a na cesty je to maximálně praktické. Já osobně to ale v lásce nemám, nechutná mi to a nepoužívám to, proto to nemůžu doporučit :) Za sebe preferuji kvalitní pevnou stravu – nejsme kojenci ani kosmonauti :-) )
Pokud máte před cestou více času a na jídlo více prostoru, můžete si napéct jakékoli vlastní dobroty – nejrůznější fazolové nebo pohankové koláče, placičky a domácí tyčinky z (bezlepkových) vloček, oříšků a čokolády nebo nebo naopak na slano ze špenátu a sýra stejně často chutnají daleko lépe studené než teplé a na cestách o to lépe, že jste třeba více vyhládlí :-)
A proč tohle všechno píšu? Abyste se nebáli udělat změnu :) Zvlášť když je to změna k lepšímu, udělá vám dobře a není nijak komplikovaná. Nenechte se nějakým způsobem stravování stresovat nebo omezovat - osobně mám tento styl tak zautomatizovaný, že si cesty maximálně užívám, ochutnávám, co mi přijde pod ruku a nikdy se mi nestalo, že bych trpěla hlady nebo že by do mě někdo cpal namazaný rohlík násilím :D
Naopak se cítím skvěle – na kole je mi lehko, v restauraci si vychutnávám maso a hromady grilované zeleniny, a pokud mi náhodou chybí energie, tak si prostě dám více hořké čokolády :)
A co vy? Už víte, co budete jíst zítra na cyklovýletě nebo za týden cestou k moři? A opravdu je ten rohlík jediná možná a existující varianta???