Půl roku bez lepku! Jaké jsou změny?

Napsal Táňa (») v sobotu 11. 6. 2016 v kategorii Zajímavosti, přečteno: 899×
pecivo_3.jpg

Žitné knäckebroty byly ještě před půl rokem poslední pravidelnou stopou lepku na mém talíři. (Mňam!) Před Vánoci mi ale zničehonic přestaly chutnat – tím pádem jsem se bez většího úsilí naprosto přirozeně dopracovala k úplně bezlepkovému jídelníčku. Po půl roce bych to mohla zhodnotit - co mi to dalo a vzalo? Shodila jsem třicet kilo, zbavila se všech problémů a je ze mě chodící studna energie? A budu žít do sta let?

Objektivně řečeno - ne, nic z toho se nestalo :) Ale pokud jde o můj subjektivní pocit.. je to super :)! Abych byla úplně fér, asi třikrát za tu dobu jsem lepek měla (rakouským houskám na horách neodoláte :-) ) – a celý den jsem byla jak přejetá parním válcem. Proč ještě neplánuji se k pečivu vrátit?

Více energie

Energie mám víc, o tom žádná! Najednou není problém jít běhat čtyři dny po sobě nebo vstávat s úsměvem po pěti hodinách spánku. A někdy i bez budíku! Fakt, vážně :)

03082013331

Vlasy

Přestanou na bezlepkové dietě padat vlasy? Říká se to! Funguje to? Nevím :) Jednou padají více, jednou méně. Vzhledem k tomu, že jsem už rok a půl bez šamponů, nedokážu změřit, co má větší vliv. Zkuste obojí dohromady a výsledky určitě budou.. :-)

Menší potřeba jídla

Tohle je naprosto logické. Co nám dává lepek? NIC – naopak živiny z těla odčerpává, takže jich máme méně a pořád toužíme po dalším a dalším jídle (ideálně opět po sacharidech, mouce a pečivu). Jakmile lepek odstraníte, najednou nepotřebujete jíst tolik – úplně vám stačí tři velká jídla plná opravdových živin, po kterých necítíte hlad ani chutě spoustu hodin.

Přitom to jde všechno tak snadno, přirozeně a nenásilně – sama na sobě vidím, že se budím ráno úplně bez hladu, „snídani“ tlačím pomalu až někam k desáté hodině a zalepovat se co dvě hodiny pečivem nebo ovesnýma vločkama (jak radí dámské magazíny) mě v nejmenším neláká. Ve skutečnosti si spíš říkám, na co to pečivo vlastně je – abychom nejedli sýr samotný? Nevím jak vám, ale mně to tedy nevadí, naopak :D

Cheese

Zajímavější potraviny

Tohle asi netřeba moc rozvádět. Hodit do sebe pětkrát denně rohlík se salámem nebo tatranku je sice nudné a jednotvárné, ale pro spoustu lidí kupodivu naprosto normální a akceptovatelné. (Jinak by nebylo otázek „a co teda jíš“, že :) )

Když pečivo odstraníte, objevíte spoustu lepších věcí a k lepku už se nepotřebujete vrátit, protože ty rohlíky už prostě ani nemáte kam dát :) 

Takhle to vidím já a žádnou změnu nechystám - baví mě snídat maso a zeleninu, sýry, klobásky a vajíčka, připravovat si luštěniny, pohanku a rýžové lasagne na milion způsobů. Nepotřebuji žádnou „náhražku chleba“ ani bezlepkové pečivo (které je předražené, plné soji a chemie). Je to jen hloupý český zvyk, nic víc :-)

Dsc0005_2

Co ještě se bezlepkové dietě připisuje? Zbavení se alergií, ekzémů, střevních chorob,.. neumím posoudit, zda může mít takové účinky, ale věřím, že ano! Nebo naopak: věřím, že konzumace lepku výše zmíněné vyvolává – proto jeho odstraněním dosáhnete zlepšení.

Pro mě je to zatím hlavně prevence a styl stravování, při kterém se cítím dobře a hlavně LEHCE. Takže pokud si připadáte po jídle často nafouklí a unavení, proč to nevyzkoušet? Vždyť cítit se dobře fyzicky je dobré pro psychiku a naopak :)

Chleb_3

Jediné možné „negativum“? Citlivější žaludek!

S lepkem je to jako s alkoholem – jakmile si odvyknete, i malé množství vás pak rozhodí. Někdy v dubnu jsem si na zkoušku dala asi dva krajíčky chleba se sýrem – opravdu jsem byla překvapená, jak moc mi bylo zle a jak mě bolelo břicho. To samé vám udělají běžné „hospodské“ omáčky s hladkou moukou, skrytý lepek v konzervách, uzeninách,.. Takže si to rozmyslete, prostě si nejde říct, tento týden lepek jím, tento týden ne – je to BUĎ - ANEBO! Já mám jasno! A co vy :-)?

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a třináct