Tak už víte, co snídat :)? Pokud jste se řídili radami v minulém článku, nejspíš už máte po ránu jasno a umíte si poskládat svou snídani tak, abyste po ní neměli hlad aspoň 3-4 hodiny. Funguje to? Super, pokračujte v tom :-) Pokud ne, zkuste si článek přečíst ještě jednou a zamyslet se, v čem můžete být chyba. Nejíte prostě jen příliš malé porce? Nebojíte se zbytečně tuků? Nezapomínáte na bílkoviny?
Všechny tyhle věci mohou hrát roli. Pro mě osobně byla nejlepší snídaně z celého týdne právě ta dnešní – 2 krásně propečené domácí „pljeskavice“ :-) a k tomu na kolečka nakrájený orestovaný lilek posypaný bazalkou – spousta tuku, spousta vitamínů a přitom tak krásně lehký žaludek a pocit sytosti minimálně do oběda :-) Ne každému by taková nálož asi byla ráno po chuti, nicméně pokud se budete aspoň trošku řídit zásadami správně sestaveného jídla podle GI, neuděláte chybu. Ale ať je vaše snídaně sebelepší, celý den s ní přece jenom asi nevydržíte (pokud ovšem zrovna nedržíte přerušovaný půst, což u většiny populace asi nehrozí). Co tedy s sebou na svačinku a to nejen do práce?
Velmi běžnou a rozšířenou svačinou je u nás ovoce. Jablko a pomeranč, případně jablko a hruška, jablko nebo broskev, banán a když nezasytí, tak ještě jeden a k tomu kiwi..
Tak moment.. Jste na horském výšlapu?! Běžíte maratonský závod? Pak je taková svačinka ok. Tak tomu ale ve většině případů bohužel není. Tento typ „zdravých svačinek“ je paradoxně spíš typický pro ženy pracující v kanceláři, studentky a školačky. Takže člověk, který má naprosto minimální pohyb, si dává k svačině cukr, cukr... a cukr :) Holky, prosím vás :)
Zbavte se jednou provždy iluzí o velenutném a potřebném ovoci plném vitamínů! Kromě toho, že v dnešní době spousta lidí pochybuje o tom, zda v jídle ještě vůbec nějaké živiny jsou, mějte na paměti, že ovoce se dnes záměrně šlechtí tak, aby bylo co nejcukernatější. V přírodě utržené borůvky jsou samozřejmě jiná liga - ty lze vzhledem k jejich nízkému GI a protirakovinnému efektu jen doporučit.
Ovšem fruktóza z přezrálých kupovaných broskví, banánů, ananasů, jablek a dalších věcí vám opravdu k ničemu neprospěje. Kromě toho, že nadměrný příjem fruktózy vede ke ztučnění jater (a člověk se pak na krevních testech diví, z čeho to jen má), pro člověka s horším zpracováním cukrů je výše uvedená ovocná nálož totéž, jako by si dal hromadu bonbónů.
Osvícenější výživové směry a poradci, kteří už znají důležitost GI, často doporučují doplnit ovoce kouskem bílkoviny – sýrem, jogurtem, cottagem. Taková rada je samozřejmě lepší než nic, má ale přece jenom jedno ale :) – ovoce by se totiž ideálně mělo jíst samostatně a na prázdný žaludek, protože v kombinaci s jinými potravinami způsobuje v trávicím traktu kvašení a zahnívání.. :) Takže tak trošku začarovaný kruh, že :-)?
Jak z toho ven vám neporadím – musíte se zde spolehnout na vlastní tělo a vlastní intuici. Vyzkoušejte si ovoce v různých kombinacích, samotné nebo s něčím a pozorujte, jak vám po něm je. Není vám z něj ze všeho nejvíc těžko? Necítíte se jako sud? Nemáte podivný ulepený a kyselý pocit na zubech? Pokud ano, je čas své svačiny zaměřit trochu jiným směrem.. Než si ovšem vysvětlíme, jakým, ráda bych vás upozornila ještě na jiný typ oblíbených svačin – rýžové chlebíčky s astronomickým GI, přeslazené müsli tyčinky s glukózovým sirupem, raciolky s čokoládou či bez, případně další pufované, extrudované a ještě jinak zpotvořené „dietní a zdravé“ dobroty..
Tyhle „potraviny“ představují snad jeden z největších omylů populace, ale zřejmě díky obrázkům štíhlých koček na obale má stále mnoho lidí pocit, že čím víc polystyrenových chlebíků spráskají, tím více zhubnou.. A teď otázka – četli jste u těchto produktů někdy složení? :o)
Kdybyste to udělali, možná byste zjistili, že tyto výrobky jsou v podstatě čisté cukry, navíc takové, které okamžitě přejdou do krve a pokud nejsou adekvátně využity, není divu, že po nich člověk jen kyne.. Díky extrudaci mají velmi vysoký glykemický index, takže i když vyluxujete celý pytlík, brzy po snězení se dostaví známý vlčí hlad a chuť na něco sladkého.. Vyhněte se jim!
Pokud už je musíte jíst – třeba z důvodu, že vám šíííleně chutnají a nemůžete bez nich žít - dejte si jich pár a doplňte je pořádnou dávkou tuků nebo bílkovin – sýrem, šunkou, arašídovým máslem, hrstí mandlí – a samozřejmě zeleninou – mrkví, paprikou, okurkou, rajčetem... Taková svačinka je pak ok a zasytí vás i na delší dobu. Vaše slinivka bude v klidu a nebude zápasit s náloží pouhého jednoduchého cukru jako v případě, že byste jedli rýžové chlebíčky samotné.
A jak vypadá ideální svačina s nízkým GI? Opět to bude čistě subjektivní, ale perfektním jídlem nejenom pro tuhle příležitost jsou vajíčka :)
Dvě vajíčka na tvrdo, k tomu pár rajčátek, sýr, případně šunka, a jako tuky ořechy, arašídové máslo, avokádo,.. pro mě osobně naprosto ideální.
Pokud jste měli menší snídani a potřebujete se zasytit víc, může být zelenina vařená – taková dušená cuketa s kešu máslem chutná překvapivě výborně. Skvělou volbou jsou také třeba v páře na zkus uvařené fazolky nebo špenát s rozpuštěným máslem a k tomu opět vajíčka – zkuste to párkrát a na rohlíkovou, případně müsli tyčinkovou svačinu už si ani nevzpomenete.. Obrazová inspirace následuje :)
Špenát + vajíčka
Cuketa, fazolky, žampiony + vajíčka
Uzený losos, zelí, cuketa, sýr cottage
A tak dále :) Doufám, že jste si vybrali! V dalším článku si rozebereme obědy :-)