Ahoj, Barčo, děkujeme, že sis na nás udělala čas. Přejdeme rovnou k tomu, co nás všechny zajímá: Zatímco dříve se o hormonech tolik nediskutovalo, v dnešní době to vypadá, jako by se s hormonálními problémy lidstva roztrhl pytel. Tisíce párů jsou neplodných, stále mladším mužům padají vlasy, stále mladší děti jsou obézní. Proč jsou hormony takovým problémem až dnes?
Ahoj, máš úplnou pravdu. Především je to tím, že v naší stravě chybí řada důležitých prvků, látek a vitamínů. Každodenní stres, nedostatečná výživa, toxické látky nebo elektromagnetické záření působící na organismus – to je pouze nejstručnější přehled faktorů, které mohou hormonální nerovnováhu způsobit.
Ale nemyslím si, že by hormony jako takové byly problém. Naopak, hormony regulují nesmírné množství fyziologických i biochemických procesů v našem těle, růst a vývoj, ovlivňují také průběh stárnutí. Jsem toho názoru, že problém bývá „ukryt“ mnohem hlouběji, než na fyzické úrovni. Originální pohled na tělesná onemocnění má například lékař, přírodní léčitel a psychoterapeut Ruediger Dahlke. Podle něho je nemoc ”obecným stavem, projevem života ve stresu a nepohodě, a všechny choroby jsou jen hmotná vyjádření poselství z duchovní sféry, která nám naznačují, co bychom v životě rozhodně měli změnit.“
Jaký máš názor na hormonální antikoncepci? Není její masový nástup v minulém století právě tím spouštěčem mnoha problémů?
V důsledku hromadného rozšíření hormonální antikoncepce se podle odborníků dostávají tuny účinných hormonů močí do kanalizace a prosakují půdou. Bohužel se tak do prostředí života člověka dostávají i různé chemické produkty, které napodobují aktivitu estrogenních pohlavních hormonů. Organismus je tedy denně vystavován velmi škodlivým látkám, které obzvlášť při dlouhodobém působení zasahují do fyziologie hormonálního systému.
Nedovoluji si soudit, jestli antikoncepci užívat, či ne, vždy je to otázka zvážení rizika. Chápu rodiče mladých slečen, kteří hledají vhodnou metodu proti nechtěnému otěhotnění. Bohužel, tyto syntetické hormony mohou kromě „žádoucího“ efektu způsobovat další výkyvy fyziologických hormonů v těle, obzvlášť u mladých žen. Osobně antikoncepci neužívám, ale dříve jsem sama tyto informace neměla. Snažím se ženám nedoporučovat dlouhodobé polykání pilulek (některé ženy HAK užívají běžně deset let a více!), konečné rozhodnutí však samozřejmě závisí na každé klientce.
Vraťme se zpět k tvému oboru. Mohla bys objasnit, v čem přesně bioidentická hormonální terapie spočívá? Přece jen v České republice tento pojem zatím příliš známý není. V čem jsou hlavní přínosy BHRT oproti běžné endokrinní léčbě?
Jde o celostní terapii obnovující fyziologickou rovnováhu lidských hormonů v organismu, která se ve světě praktikuje už od konce devadesátých let minulého století. Mým hlavním cílem je přibližovat lidem aspekty zdravějšího způsobu života a najít tak opětovnou rovnováhu - nejen hormonální, ale také rovnováhu celého těla. Na základě podrobné anamnézy a krevních testů, individuálně zhodnotím výsledky a spolu s klientem navrhnu plán léčby.
Některé hormonální poruchy, například onemocnění štítné žlázy, jsou endokrinology považována za „doživotní“ nebo-li nevyléčitelná. Přesto – může BHRT v těchto případech pomoci???
V rámci terapie kontroluji tzv. plný hormonální panel, kde sledujeme mimo jiné právě hormony štítné žlázy. Žláza jako taková produkuje hlavní metabolické hormony, proto je velmi důležitým ukazatelem našeho zdravotního stavu. Optimalizace organismu – tzv. rebalance – však může trvat i několik týdnů až měsíců. Pokud si představíme, jak dlouho se každý se svými zdravotními problémy trápí, je nám asi jasné, že je potřeba obrnit se trpělivostí. Nemyslím si však, že by thyreopatie musela být doživotním onemocněním. Záleží také na disciplíně, tj. na osobním přístupu a vůli každého klienta.
Pokračování příští neděli :-)