Celer rulez :-)!!!
Kdo že tu říkal, že nesnáší celer :)?!! OK, možná jsem to byla já, ale už někdy hodně, hodně dávno :-)! Chutě se věkem opravdu mění a v mém případě je to naštěstí tím lepším, rozuměj zdravějším směrem. Anebo je to jen tím, že tak dobře vařím :o)?! Tak jako tak, většinou lidí nenáviděný a opomíjený celer je už nějakou dobu stálicí mojí kuchyně. Tentokrát přišla řada na krémovou polévku a výsledek byl znovu excelentní – někteří se tak přecpali, že celer od té doby opět nemusí, ale to je zase jiná kapitola :) Pusťte se do toho!
Suroviny pro 2 osoby:
400 g bulvového celeru
200 g sýra cottage
250 ml kuřecího vývaru (domácí z vaření kuřete, žádný masox!)
5 cm pórku
4 stroužky česneku
2 lžíce sušeného estragonu
1 lžička mletého kmínu
máslo
dýňová semínka na ozdobu
Ptáte se, čím nahradit estragon, když ho doma nemáte? Tak to vás zklamu – ten nahradit nejde :) Jeho vůně je velmi specifická a třeba pro mě naprosto okouzlující. Prostě si ho kupte! A jdeme vařit..
V hrnci na másle opečeme nejprve nakrájený pórek..
poté přihodíme v dlaních jemně rozemletý estragon..
a nakonec na kostičky nakrájený očištěný celer.
Chvíli všechno společně opékáme, potom přidáme mletý kmín, sůl a pepř podle potřeby. Přilijeme vývar a chceme-li mít polévky více, pak přidáme i vodu. Přikryjeme pokličkou a necháme vařit asi 10 minut.
Už kdybychom nyní polévku rozmixovali, byla by určitě moc dobrá. K dokonalosti jí však stále dvě suroviny chybí. Které to jsou? Je to..
cottage..
a česnek :-)!
Ale hezky jedno po druhém – nejprve vlijeme vývar do mixéru, přidáme kelímek sýra cottage.. a vše rozmixujeme na hladký krém.
Vrátíme zpět do hrnce a ještě asi 5-10 minut prohřejeme. Teprve když plamen vypneme, vmícháme do polévky utřený česnek, který už nevaříme!
Na talíři ozdobíme dýňovými semínky (pražená budou ještě o chloupek lepší).
Žádná mouka, žádné brambory, jen 100% čisté chuti.. Tak co na to říkáte?
Obrázek z naturelivings.com
Nutriční informace:
Bez lepku: ANO
Bez mléka: NE
Paleo: NE
Glykemický index:
Glykemický index této polévky odhaduji na střední. Kořenová zelenina má vyšší obsah sacharidů než listová nebo brukvovitá, glykemický index se navíc zvyšuje spolu s delší tepelnou úpravou a také mixováním. Z tohoto důvodu je také polévka doplněna jak tuky (máslo, semínka), tak bílkovinami (cottage). Tímto způsobem se glykemický index jídla sníží a polévka nás krásně zasytí.