Dejte pohance šanci..
Už jste někdy jedli pohanku? Pokud ne, možná vás tento krásně barevný recept navnadí. Je třeba říct, že na rozdíl od některých jiných obilovin, pohanka není úplně „neutrální“ – má svoji specifickou chuť i vůni. Ne každému sice musí sednout, přesto byste jí mohli dát šanci: je plná minerálů, vitamínu B a hlavně rutinu, který prospívá našim cévám. Navíc neobsahuje lepek, takže na rozdíl od knedlíků, chleba nebo těstovin vám nezalepí střeva a nezatíží trávení.
Pohanku můžete připravit na slano i sladko, použít ji jako přílohu, zavařit do polévky nebo z ní připravit kaši,.. Já jsem ji tentokrát zapekla se sezónní zeleninou, kterou jsem ještě obohatila o pořádnou dávku celeru – celer zapečením ztratí štiplavost a přitom dodá jídlu dodá pikantní chuť. Recept je rychlý na přípravu a nezašpiníte vlastně žádné nádobí :-)
Suroviny pro 4 osoby:
200 g loupané pohanky (pohanka – kroupa, pohankové kroupy atd. – ne lámanka)
200 g dýně a cukety
100 g celeru
4 rajčata
4 vejce
100 g strouhané cihly
hrst čerstvé a sušené bazalky
sůl, pepř
Ideální způsob vaření pohanky je takový, že ji pouze zalijeme horkou vodou a necháme nabobtnat – takový postup v ní totiž zachová nejvíce cenných látek. V tomto receptu budeme pohanku zapékat, čímž se sice část vitamínů vytratí, ale není rozhodně potřeba ji předvářet. Pohanku tedy jednoduše vsypeme do zapékací misky...
cuketou a strouhaným celerem..
přidáme rajčata a pořádnou hrst sušené bazalky.
Směs osolíme, opepříme a promícháme. Zalijeme vodou téměř celý pekáček, vložíme do trouby vyhřáté na 200 stupňů a pečeme cca 15 minut.
Mezitím si rozmícháme vejce se strouhaným sýrem a čerstvou bazalkou. Pekáč vyndáme z trouby, zalijeme vejci a pečeme ještě asi 10 minut, dokud se směs nezpevní a sýr nerozteče.
Můžeme jíst ihned – nákyp je výborný jak teplý, tak i druhý den za studena.
Pohanka vařením poměrně dost nabyde a navíc docela zasytí - z malého množství tak připravíme velký oběd, z kterého se nají celá rodina..
A pokud rodinu nemáme, zůstane nám výborné jídlo na několik dní..