Je vám smutno po létě?
Přivolejte si léto domů a upečte si řeckou musaku. S českou dýní. A proč by ne? Receptů na musaku jsou desítky a každý kuchař bude tvrdit, že právě jeho je ten jediný a správný. Jedla jsem musaku v Řecku asi pětkrát a pokaždé chutnala trochu jinak - jak má ta „skutečná“ musaka vypadat, už dneska tedy ví asi jen málokdo. S bramborami nebo bez? S cuketou nebo jenom s lilkem? Z jehněčího nebo z vepřového masa? A nesmíme zapomenout, že navíc existuje musaka řecká, musaka bulharská, musaka turecká,..
Jak z toho ven? Pro mě dělá musaku jedinečnou jedna věc – úžasná kombinace koření. Hodně oregána, troška muškátu, troška jalovce a k masu zcela netradičně – hodně skořice – tenhle zajímavý aromatický mix je tím, co tohle jídlo odlišuje od obyčejných brambor s mletým masem. S troškou nadsázky se dá říct, že ať pak dáte tohle koření na cokoliv, vždycky to bude super :-) A jelikož máme podzim v plném proudu, místo klasických brambor jsem tentokrát vsadila na báječně tvárnou dýni. A byla to dobrá volba :)
Suroviny pro 4-6 osob:
1 velký lilek
400 g dýně hokkaido
400 g loupaných rajčat (1 plechovka)
500 g mletého masa
1 velká cibule
200 g hustého bílého jogurtu (nejlépe řeckého)
200 g zakysané smetany
2 vejce
skořice, oregano, muškát, jalovec
sůl, pepř
olivový olej
Troubu předehřejeme na 200 stupňů.
Zeleninu omyjeme, lilky nakrájíme na kolečka a jako vždy posolíme a necháme vypotit. Dýni nakrájíme na kostky, osolíme a posypeme oreganem.
V pánvi na oleji orestujeme cibuli, přidáme mleté maso a chvíli smažíme ze všech stran. Mleté maso jsem použila klasické – napůl vepřové, napůl hovězí.
Osolíme a ochutíme kořením - dáme lžíci skořice, lžíci oregana, 1/2 lžičky muškátu a pár kuliček jalovce.
Množství koření řidíme spíš podle toho, kolik masa zpracováváme. Je dobré směs ochutnávat a případně se nebát přidat - při pečení se chutě dost vytrácí a musaka by měla být výrazná a voňavá, rozhodně ne mdlá.
Přidáme plechovku loupaných rajčat, směs přikryjeme pokličkou a dusíme asi 10 minut. V této fázi je dobré do pánve přidat i lilky, lépe pak při pečení změknou. Necháme vydusit přebytečnou vodu a můžeme začít vrstvit.
Na dno zapékací misky dáme nakrájenou dýni...
na dýni navrstvíme lehce osmahnuté lilky...
A z čeho si uděláme tradiční bílou „čepici“, která nesmí na musace chybět? Opět se zde postupy rozcházejí – nejčastější je sice určitě bešamelová omáčka, ale někdo dává pouze jogurt, někdo sýr, někdo mléko s vajíčky...
Já jsem rozhodla pro kombinaci hustého jogurtu a zakysané smetany, která je báječně jemná a rozhodně neurazí. Obě suroviny smícháme v misce, znovu okořeníme – zde stačí lžička oregana, půl lžičky skořice, špetka muškátu – rozšleháme se 2 vajíčky a nalijeme na masovou směs.
Pečeme v troubě cca 30 – 40 minut, dokud povrch nezezlátne – pokud jste byli v Řecku, určitě víte, že musaka občas bývá nahoře pěkně „přichycená“, což ale určitě není na škodu.
Musaku jíme samotnou :-) Setkala jsem sice i s tím, že mi k ní v restauraci naservírovali hranolky, ale upřímně, to už by těch dobrot naráz bylo trošku moc :o) Pokud jste ovšem stejně jako Řekové schopní sníst ke všemu půl veky, čerstvý chleba si k ní klidně dejte. Většině ale bude stačit takhle...
O tom, že je musaka výborná, asi nikoho přesvědčovat nemusím. Je v ní prostě spousta věcí, které obecně chutnají skoro všem - ať už to jsou sladká rajčata, tučné mleté maso nebo šťavnatá zelenina, která se dlouhým pečením úplně rozpadá. Spoustě Řeků se musaka jako jejich národní pokrm nejspíše už přejedla, já ji zatím pořád řadím mezi nejlepší jídla na světě :) A tak asi jenom zdlouhavá příprava mě zatím odrazuje od toho, abych ji pekla každý týden :o)