Manuál pro začátečníky :)
„Svíčková“ má pověst klasického, těžkého a sytého českého jídla – neprávem a hlavně i dost nesmyslně. Hovězí svíčková přece neoznačuje knedlíky s omáčkou, ale druh masa – a to pěkně drahého. Takže kdybyste se „denně cpali svíčkovou“, zřejmě by vám kdekdo záviděl, protože na něco takového málokdo má :-)
Schválně si zkuste vyhledat pár receptů na svíčkovou-objevíte takové delikatesy, jako svíčkovou z vepřové kýty, z kuřete, z králíka a dokonce i z tofu :) Nemám tedy nic proti tvořivosti (to by tenhle blog ani nevznikl :-) ), ale osobně se při přípravě svíčkové přimlouvám alespoň za hovězí maso. Zkuste můj recept - mám jednoduchý postup, se kterým se maso vždycky povede :o)
Suroviny pro 4 osoby:
600 g hovězího zadního
200 g mrkve
100 g celeru
100 g petržele
1 velká cibule
200 g zakysané smetany
1 lžíce tymiánu
bobkový list
nové koření
sůl, pepř, máslo
Hovězí maso dokáže být občas pěkně nevyzpytatelné - při špatné přípravě se totiž rádo změní na tuhou podrážku, kterou sežvýkáte jen silou vůle. Pokud neděláte steaky, je ideální ho dusit – velice pomalu a velice dlouho :-) Doporučuji vám proto svíčkovou dělat hned ráno, případně den předem, ať se trochu rozleží. Necháte-li maso pomalu „dojít“ jako já, uvidíte, že bude krásně měkoučké.
Hovězí maso očistíme, zbavíme šlach a blan (ty dáme sníst kočičkám) a ochutíme solí a pepřem. V hrnci rozpustíme máslo a maso na něm zprudka rychle opečeme ze všech stran. Vyndáme a udržujeme pokud možno v teple.
Do výpeku dáme pokrájenou zeleninu, tymián (tím nešetříme), bobkový list a nové koření – ty kuličky si počítejte, ať vám nezkazí omáčku. Podle chuti osolíme a opepříme. Chvíli zeleninu restujeme a teprve po pár minutách přidáme do hrnce nakrájenou cibuli – tohle je velmi důležité, protože cibule má tendenci se rychle spálit. Až cibulka změkne, dáme maso zpět do hrnce a podlijeme trochou vařící vody.
Plotnu nastavíme na mírný stupeň a vaříme pod pokličkou cca hodinu – máme-li větší kusy masa, pár minut přidáme. Po této době sporák vypneme a jídlo necháme na plotně „dojít“ – čím déle, tím lépe. Právě tento postup se postará o tu nejlepší a nejkřehčí chuť masa – sama jsem ho tam nechala ještě cca 3 hodiny a rodina může potvrdit, že se přímo rozsypávalo :-)
A jdeme na omáčku – z hrnce vyndáme maso, bobkový list a nové koření. K zelenině přidáme kelímek zakysané smetany a rozmixujeme dohladka – pokud chceme mít omáčku bez poskvrnky, můžeme ji i přecedit. Většina lidí svíčkovou okyseluje, já jsem tento krok vynechala, kysaná smetana je podle mého až až.
Tím jsme vlastně hotovi, maso nakrájíme na plátky, přidáme omáčku a knedlíky...
pokud o ty knedlíky vůbec stojíte. Ona je to dobrota sama o sobě..